Svatba povolena

Nevěsta a ženich

Svatba povolena

Stres, nervy, spousta práce a HLAVNĚ peněz…
To všechno jsou důvody, proč jsem před svatbou nejdřív dost couvala.
„No, děti už jooo, ale svatba?“
„Je to vůbec potřeba?“
„Vždyť to dneska jde i bez ní!“

A ano, vdaná jsem! (Změnila jsem nakonec názor, a proto mám přeci tohle pěkné příjmení. :))

Prozkoumala jsem, jaký je opravdový smysl a jaké jsou výhody svatby.
(Ne! Rozhodně ne z pohledu romantické princezny! To bohužel neumím!)

Z pohledu komunikace, vztahů v rodině a hlavně tvorby společného DOMOVA.

Nějaký smysl TO mít musí (ta svatba)!

A taky že má!
Manželství přeci existuje snad ve všech částech a kulturách světa, tak na tom asi něco bude, ne? Ale coooo?

V Itálii se svatba řeší moc a výročí svatby se často oslavuje víc než třeba narozeniny.
A někdy se stává, že se lidi na kulaté výročí berou znovu. (Jako potvrzení vztahu.) Je to tím, že rodina – FAMIGLIA – je v Itálii stále považována za obrovskou (největší) hodnotu.

Nejprve seznam výhod svatby

 • Dohoda a závazek: Svatba vás donutí zastavit se a říct si: „OK, takže fakt spolu chceme být, myslíme to vážně a hodláme se snažit spolu vydržet.“ No tak jasně, pak se ten společný domov tvoří o trochu snáze. Protože upřímně: Vy se v tom dnešním světě fakt dokážete pořádně se zastavit? A společně? Když k tomu není nějaký velký důvod…
 • Propojení peněz a majetku: Společné sny a plány máte i tak. Jenže svatba oficiálně propojuje i vaše peníze. A vzniká SJM! No a to už je jiné kafe. Větší společné výdaje jako koupě pozemku, rekonstrukce a novostavba pak fungují s jinou energií.
 • Daňové výhody a jednodušší byrokracie:
  No samozřejmě stát preferuje „sezdané“. Mimo jiné i pořizování společného domova je jednodušší.
 • Můj domov – tvůj domov: Okamžikem svatby se váš současný domov stává automaticky společným, a to i v případě, že jste v podnájmu.
 • Seznámení obou širokých rodin: Do vašeho života i domova patří rodiny vás obou. Jak si vzájemně rozumí? Vy s nimi? Během organizace svatby často vyjde najevo charakter lidí a projeví se to, co běžně nevidíte. Mimo jiné je třeba dohodnout i to, kdo bude co platit, že? To je spousta ukazatelů pro budoucnost.
 • Lidi na svatbě: Koho pozvete? Koho určitě ne? O kom váháte? Je potřeba si to ujasnit. Lidé, kterými se obklopujete a se kterými chcete být, spolutvoří váš život a s ním i vaši společnou vizi.
 • Ověřeno generacemi: Co dodat? Praštili do toho mnozí před námi, aby až následně začali tvořit společný život.

A ten hlavní smysl: Jeviště života

Vstupenky máte? Fajn! Tak na svá místa, vypnout mobily a představení začíná!

Ráda lidi učím (ale o tom až jindy) a naučila jsem se sama důležitou věc: Můžete mluvit a vysvětlovat do úmoru. Nejlepší ale je vidět a zažít.
A svatba? To je prožitek! Pro všechny zúčastněné.

 1. jednání (1. rituál): On klečí, žádá ji o ruku, ona říká ANO… On splnil svou roli, ona svou, proběhla dohoda, se kterou oba souhlasí. Opona!
 2. jednání (2. rituál): On jde do jejího původního domova a žádá rodiče o ruku jejich dcery. Dostává symbolické svolení – požehnání! Opona!
 3. jednání (3. rituál): On na jednom konci města s bandou kamarádů ve strip baru, ona na druhém s houfem kamarádek zrovna krájí dort ve tvaru ehm… 🙂 Co že to je? No jasně! Rozlučka se svobodou! Rozlučka se „starým“ životem a uvítání nového. Opona!
 4. a poslední jednání (4. rituál): Oltář! Jeho vede matka a odchází ze scény (!!!). On čeká… Objevuje se ona a vede jí otec. Otec ji definitivně předá a odchází. Upozadění původních rodin a vytvoření rodiny nové. Kolik symboliky je tam dál? Prstýnky, slib, … Doplňte sami. A až si doplníte úplně všechno, pak… Oponaaa!

Ještě dodám, že od prvního do posledního jednání je většinou každá ONA plně v roli ženy – princezny a řeší „ženské záležitosti“ a každý ON plně mužem – rytířem.

A to je fajn zažít. V reálném životě je to často i jinak, že?

Svatba je taková „generálka pro společný život“!
Je vymezením rolí ve velké rodině a stvrzení vzájemných dohod!
Je to prostě obrovský přechodový rituál!

Takže pointa:
„Svatba je pro váš společný DOMOV rozhodně velkým přínosem!
Ale perfektní domov snů můžete mít i bez ní! Záleží jen na vás.“

A jó už to slyším:
„A proč teda moje tchýně nedrží svoji roli a furt nám do něčeho kecá?“ To bude asi téma na nějaký další článek, co? 🙂

Ještě tip na závěr:

 • Bezvadná věc je předsvatební kurz! My jsme ho měli a byl velmi konstruktivní. Ujasnili jsme si vzájemné postoje a názory a prošli si společně důležitá témata života v páru.
 • Pokud už máte svatbu za sebou a kurz jste nestihli a je vám to líto (anebo pokud prostě chcete pracovat na svém vztahu), prolistujte si knihy „5 jazyků lásky“ a profláklou „Muži jsou z Marsu…“
 • Pokud cítíte, že nastává čas tvořit společný domov, mám pro vás „předdomovní“ kurz v podobě e-Booku, pracovních listů, obrázků a dalších vychytávek!

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *