[fb_tlacitka]

Dřevostavby, sláma a tři malá prasátka

Miluju pohádky! Bez nich by byla dětská (i dospělá) duše jako ryba na suchu.
Existují ale dvě pohádky, které jsou podle mě trošku mimo.

První z nich je „Kocour v botách“.
Marně tam hledám nějakou „morální“ pointu. Jestli o ní víte, tak mi dejte prosím vědět! 🙂

No a ta druhá, trochu zmatená, je pohádka „O třech malých prasátkách“.
Podle mě je nějak naopak. Vždycky přeci v pohádkách „na to kápne“ ten třetí (nejmladší) sourozenec a  nejstarší bývá často úplně mimo…
A tady je to naopak! Anebo ne?

Já se tu pohádku pokusím rozmotat a převyprávět po svém. A taky vám při té příležitosti něco „učeného“ napsat o dřevostavbách a slamácích (rozumněj domech ze slámy).

Maminka Prasátková se jednoho dne rozhodne, že nastal čas, aby se její 3 rozmazlení kluci konečně osamostatnili a zapustili někde kořeny.
A tak je pošle do světa.
Jak tak putují, každý ze synů si najde své místečko pro domeček a pustí se do stavění.

zděný dům versus dřevostavba

Nejstarší prasátko a pořádný barák.:)

Nejstarší prasátko vůbec nelení, protože dobře ví, že chce postavit opavdu veliký a (havně) „nezničitelný“ dům. Svět je totiž podle něho nepřátelské a nebezpečné místo (plné vlků), takže ven z domu je radno vylézat jen minimálně.
Kromě toho si prasátko (mylně) myslí, že se k němu v budoucnu nastěhují jeho dva neschopní sourozenci a bude je mít na krku.:)
Staví a maká a těší se, až bude hotovo, a bude si moci sednout u krbu.
A bude někdy fakt hotovo?


Stavba je to samozřejmě náročnější (výkop, betonáž, zdění, tuhnutí, úklid staveniště…) a ještě k tomu musí hrubá stavba přes zimu vymrznout…

Díky bohu, že mladší bráchové vlka zdrží a ten nemá šanci objevit se tu před kolaudací! Domek sice prasátko postavilo včas, ale teď ještě musí splatit obrovskou hypotéku.:)

Pojďme se podívat, jak na to šli jeho dva mladší sourozenci.

slaměný dům

Prostřední prasátko a dřevostavba

Prostřední prasátko má jiné hodnoty než jeho starší brácha:
Má sice také rádo pohodlí, ale kromě toho i přírodu, udržitelnost a tradici. V jednom má jasno. Nechce strávit mládí stavbou a „vyděláváním na barák“!

Proto se okamžitě rozhoduje pro menší dřevostavbu, dostatečný prostor pro sebe i budoucí manželku a malá selátka. Druhé prasátko je rodinný typ.

Vůbec se o něho nemusíme bát! I kdyby náhodou okolo šel vlk se silným fukem nebo prolétla vichřice, jeho domek zůstane stát a ani se nehne. Dokonce i požáru bude odolávat výborně.

A jaké má dřevěný domeček výhody oproti tomu zděnému?

  • Rychlost: Stavba je daleko rychleji hotová a dá se postavit „čistě“ (bez velkého nepořádku na pozemku). Klidně i do krásné vzrostlé zahrady nebo sadu. Dřevostaveb existuje sposta typů od těch, co se montují ze sloupků (jako tradičně v Severní Americe), přes sruby, roubenky a předmontované segmenty až po celé předmontované domy, a tak se snadno připzpůsobí různým pozemkům i prasátkům – stavebníkům.
  • Zdravé prostředí: Dřevo je přírodní a má rádo přírodní materiály a prostřední prasátko ví, že v nich se nejlépe bydlí. Jeho domek „dýchá“ a má fajn akustiku a ideální vlhkost. Selátka budou zdravá jako řípa.
  • Jednodušší zakládání: A žádné velké a drahé výkopy. Dům je totiž mnohem lehčí.
  • Flexibilita: Dřevostavba sice není vždy levnější než zděný dům, ale i tak je možné hodně peněz ušetřit. Jde začít s málem, protože dům ze dřeva se snadněji dostaví, přistaví a zvětší než zděný dům. A tak prostřední prasátko nemusí hned stavět pro více generací jako jeho starší brácha. Tím je i ta hypotéka příjemnější.
  • Tradice: Prasátko rádo staví z tradičního a lokálního materiálu. Moc dobře ví, že dřeva se v Česku těží spousta, a protože se zatím tolik nevyužívá, obrovská část se ho vyváží (pod cenou) do zahraničí. Přitom (hlavně) ze dřeva se u nás na venkově přeci stavělo vždycky!
  • Obnovitelnost: Dřevo je obnovitelný materiál (vytěží se a naroste), na rozdíl od jílu na cihly, jehož ložiska vydrží třeba jen 10-20 let, a pak se cihlena musí celá stěhovat a těžit jinde a jinde, až dokud…
  • Neprodukuje zbytečně CO2: Bilance produkce oxidu uhličitého bývá většinou u dřevostaveb negativní. To znamená, že stromy (ano, ty ze kterých je pak domek) za svůj život „vdechnou“ více CO2, než se vyprodukuje procesy okolo stavby, zpracováním materiálů, dopravou a podobně. U zděných staveb je na produkci CO2 náročná výroba cihel a dílců, malt, betonů apod. a taky ta doprava těžkých hmot je moc NE-eko.
  • Trvanlivost – demontovatelnost: Dřevostavba je super v tom, že má velikou trvanlivost (100-150 let). Nicméně na rozdíl od zděného domu není „monumentem“. Jde vždycky poměrně snadno demontovat, pokud naše prasátko bude chtít v budoucnu pozemek využít jinak.
slaměný dům

Nejmladší (trošku punkové) prasátko!

Miluje experimenty, svobodu, nezávislost, tanec a hraní na píšťalku.
A samozřejmě také přírodu. Nechce ztrácet čas stavbou, ani za ni vyhazovat peníze. Chce si ale hrát a zkoušet nová i tradiční řešení. Je vizionář.

Vlkofobii nemá, takže rádo tráví maximum času venku a má jen malé nároky.

Zvolilo si tedy mini slaměný dům! Jen takový, co stačí pro spokojený život (zatím) single čuníka. Na svatbu toho definitivního je ještě dost času.

A tak díky třetímu prástku a jemu podobným experimetátorům se začíná v Česku (znovu) používat sláma na stavění.

Sláma je velmi trvalý, obnovitelný materiál, který:

  • Výborně tepelně izoluje.
  • Je samonosný – to znamená, že se z balíků slámy dají „poskládat“ zdi domu.
  • Odolá vlkovi i požáru.
  • Stejně jako dřevo má výbornou bilanci CO2.
  • „Miluje“ hliněné omítky, které vypadají výborně i v NE-„alter“ interiérech a hlavně regulují vlhkost.
  • NEpřitahuje myši ani trošku.

Třetí prasátko to, jakožto průkopník, nemělo vždy jednoduché, protože balíky na stavění mají jiný rozměr než ty, od našich zemědělců a tak je prasátko muselo zpočátku „přebalíkovat“.
Slámu je třeba v balících dostatečně stlačit, ale ne zas moc.
Sláma se musí kvalitně skladovat a během stavby zakrývat, aby nenamokla.
A tak na začátku bylo lepší ze slámy dělat jen malinké domečky způsobem pokus-omyl.

Možná vás napadlo, že by byla ideální spolupráce stavitelů druhého a třetího prasátka. Tak to by rozhodně byla! A taky že se do toho pustili.
Sláma a dřevo jsou totiž jedna ruka.

Dneska už existují hotové slaměné panely (jsou to ideálně stlačené slamněné balíky ve dřevěném rámu), které bezvadně izolují a i veliký domek se z nich dá postavit za pár dní.
A ve standardu, který odpovídá i požadavkům prvního prasátka.

plánování stavby dřevostavba

A to je konec, zvonec…

Nebo začátek? Jaké ponaučení že z pohádky plyne?

„Dřevo je fajn a sláma taky.“

Tento článek je výhradně o novostavbách! U rekonstrukcí je to všecko samozřejmě trošku jinak.
Pokud jsem tímhle článkem inspirovala alespoň pár z vás k tomu, abyste přemýšleli o stavění trošku jinak, tak jsem ho nepsala zbytečně. A jestli se vám článek líbil, budu moc ráda, za váš lajk.

Pokud se hodláte pustit do stavby domu, nebo do rekonstrukce a nechcete, aby vám to stavění přerostlo přes hlavu, určitě vám pomůže e-Book!

Jestli se chcete na něco zeptat, napište mi tady dolů do komentářů nebo na facebook. Budu se snažit odpovědět zasvěceně a brzy.

Najdete mě i na Instagramu @architekturazivota.

Do komentáře pod článek jsem vám dala některé zajímavé odkazy, tak se tam určitě mrkněte!

katerina_mastroianni

5 názorů na “Dřevostavby, sláma a tři malá prasátka”

  1. Kateřina Mastroianni

    Slíbené odkazy jsou tu (jen pár, ať vás nezahltím):
    1. můj oblíbenec Jakub Gajda pracuje se dřevem (i měsíčním) a má videoblog: http://www.prirodnibydleni.cz/
    2. sdružení ekodům a skvělá každoroční konference Příběhy domů (kde je možná návštěva realizovaných staveb) http://www.sdruzeni-ekodum.cz/
    https://www.pribehydomu.cz/
    3. Video o slaměných panelech Ecococon https://youtu.be/bkPtduafKTk
    4. Baobaby pořádají každoročně skvělou konferenci https://www.facebook.com/osbaobaby/
    5. Akademie soběstačnosti – nekonečná databáze videí z přednášek a konferencí (videa jdou spustit zdarma a bez registrace, autoři se rozhodli pustit je do světa:) http://www.akademiesobestacnosti.cz/videopack/7

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *